Podnikejte bez obav - Jednatele.cz
facebook Zakládání českých společností na FACEBOOK   skype Volejte zdarma na Skype
Ready made společnosti, zakládání společností, české s.r.o. společnosti, koupě ready made firmy
zakládání společností, ready made firmy

Ready made společnosti Praha,

s.r.o. firmy na prodej,
ready made společnost s ručením omezeným

Ověřování cizích veřejných listin

Kde není nutná superlegalizace

 

Založení organizační složky zahraniční společnosti na území ČR vznikne nová česká společnost, jejímž nabyvatelem je zahraniční právnická nebo fyzická osoba. Mezinárodní povaha založení organizační složky vyvolává mnoho otázek ohledně celého průběhu takového založení organizační složky zahraniční společností. Asi nejduležitější v celém procesu je otázka ověřování cizích veřejných listin. Různé země mají různá zákonná pravidla a je potřeba se s nimi seznámit, aby založení organizační složky proběhlo bez zbytečných komplikacích vzniklých na úřadech.


Ve snaze usnadnit právní kroky spojené s uznávám zahraničních listin a dokumentů vznikla v roce 1961 v holandském Haagu Úmluva o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin, dále jen Úmluva. Podle tohoto mezinárodního dokumentu není třeba veřejné listiny ověřené na území ČR dále ověřovat pro potřeby zahraničního využití právě s těmi státy, které jsou členy Úmluvy a ČR s nimi má sjednáno osvobození od ověřování prostřednictvím dvoustranných mezinárodních smluv.


Úmluva pro Českou Republiku neplatí od počátku své existence, ale až od roku 1999. Najdeme ji ve Sbírce zákonů pod číslem 45, částka 17. V českém textu Úmluvy, která má zajistit zjednodušení procesu založení organizační složky zahraniční společností je dále obsažen i závazný vzor doložky obsahující ověření apostilou. Ověření cizích veřejných listin apostilou při zřízení organizační složky se používá tehdy, jeli země členem haagské Úmluvy a nemá s ČR sjednáno osvobození od ověřování prostřednictvím dvoustranných mezinárodních smluv. Ověření apostilou je zjednodušení, které Úmluva přináší do procesu zřízení organizační složky. Stačí tedy ověřovanou listinu opatřit ověřovací doložkou – Apostilou (čl. 3 odst. 1 a čl. 4 Úmluvy). Další ověřování listiny na úřadech již není nutné a celý proces založení organizační složky se tak zrychli.


V souvislosti se vstoupením v platnost haagské Úmluvy byly stanoveny i příslušné orgány, které mají právo opatřit ověřovanou listinu apostilou. Podle článku 6 Úmluvy to jsou pro listiny vydávané justičními orgány, včetně listin vydávaných nebo ověřovaných notáři: Ministerstvo spravedlnosti ČR - mezinárodní odbor. Pro druhý případ, kdy jsou listiny vydávané nebo ověřené orgány státní správy nebo jinými orgány: Ministerstvo zahraničních věcí ČR - konzulární odbor.
Je nutné věnovat pozornost tomu, že Úmluva se nevztahuje na ověřování cizojazyčných překladů cizích veřejných listin! Doporučujeme proto pro ty, jež potřebují veřejnou listinu opatřit apostilou, aby si ve státě, kde listinu hodlají použít, zajistily i její překlad. Pro ty, jež vyžadují přeložení listin již v ČR, doporučujeme dát soudnímu tlumočníkovi k překladu až listinu opatřenou ověřovací doložkou neboli Apostilou.


Správní poplatek za ověření a opatření listiny Apostilou je podle Ministerstva financí účtován poplatek 100,- Kč (zákon č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích - položka 5b Sazebníku správních poplatků). Tento polatek je vybírán v kolcích.


Následující seznam ukazuje státy, jež jsou členy Haagské Úmluvy.  Pokud máte zájem i o seznam apostilních úřadů v jednotlivých zemích je dostupný na http://hcch.e-vision.nlSeznam smluvních států Haagské úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin:
 

1. Albánie
2. Andorra
3. Antigua a Barbuda
4. Argentina
5. Arménie
6. Austrálie
7. Ázerbajdžán
8. Bahamy
9. Barbados
10. Belgie
11. Belize
12. Bělorusko
13. Bosna a Hercegovina
14. Botswana
15. Brunej Darussalam
16. Bulharsko
17. bývalá Jugoslávská republika Makedonie
18. Cookovy ostrovy
19. Česká republika
20. Čína – pouze Hong Kong a Macao
21. Dánsko – od 29. 12. 2006
22. Dominika
23. Ekvádor
24. Estonsko
25. Fidži
26. Finsko
27. Francie + Francouzská Polynesie, Francouzské území Affars a Issas, Guadelupe, Guyana, Komorské ostrovy, Martinik, Nová Kaledonie, Réunion, Svatý Pierre a Miquelon, Wallis a Futuna
28. Grenada – od 7. dubna 2002 (do tohoto data vedena pod Velkou Británií)
29. Honduras
30. Chorvatsko
31. Indie
32. Irsko
33. Island
34. Itálie
35. Izrael
36. Japonsko
37. JAR
38. Kazachstán
39. Kolumbie
40. Kypr
41. Lesotho
42. Libérie
43. Lichtenštejnsko
44. Litva
45. Lotyšsko
46. Lucembursko
47. Maďarsko
48. Malawi
49. Malta
50. Marshallovy ostrovy
51. Mauricius
52. Mexiko
53. Monako
54. Namibie
55. Německo
56. Niue
57. Nizozemí + Nizozemské Antily, Aruba
58. Norsko
59. Nový Zéland
60. Panama
61. Polsko
62. Portugalsko + Angola, Mosambik
63. Rakousko
64. Rumunsko
65. Ruská federace
66. Řecko
67. Salvador
68. Samoa
69. San Marino
70. Seychely
71. Slovensko
72. Slovinsko
73. Srbsko a Černá Hora
74. Surinam
75. Svatá Lucie
76. Svatý Kryštof a Nevis
77. Svatý Vincenc a Grenadiny
78. Svazijsko
79. Španělsko
80. Švédsko
81. Švýcarsko
82. Tonga
83. Trininad a Tobago
84. Turecko
85. USA + Americká Samoa, Guam, Severní Marianiny Ostrovy (Northern Mariana Islands), Puerto Rico, Panenské ostrovy Spojených států (Virgin Islands of the United States)
86. Ukrajina
87. Velká Británie + Jersey, the Bailiwick of Guernsey, Ostrov Man, Anguilla, Bermudy, Brititish Antarctic Territory, Britské Panenské ostrovy (British Virgins Islands), Britské Šalamounovy ostrovy (British Solomon Islands), Kajmanské ostrovy, Falklandské ostrovy, Gibraltar, Montserrat, Svatá Helena, Jižní Jiřího a Jižní Sendvičův Ostrovy (South Georgia and South Sandwich Islands, Turks a Caicos Islands
88. Venezuela

 
Advokátní kancelář Brno | CZIN.eu | Dřevěné domy | DŮM a Vybavení | ekonomické stavby | Fitness Plzeň | Katalog-odkazů.cz | Katalog-www-stranek.cz | katalog.nene.cz | Levné sídlo pro firmy | LUXO koupelny | Magazín o financích | Nejlepší vtipy na Vtipy o.xf.cz | Server hosting | Sídlo pro firmy | Spalovače tuku | Účetnictví, daně, mzdy | www.aloki.cz | www.jaknaweb.com | www.rajaut.cz | Zakládání Společností Na Kypru | Ostatní partneři >>